Sorularınız & Randevu için numaramız :

Kimler vajinismus tedavisinde başarısız olur?

CİNSEL İLİŞKİYE KORKU NEDENİ İLE GİREMEME HASTALIĞI OLAN VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE KİMLER BAŞARISIZ OLUR?

Vajinismus ile karşılaşan kadın veya çiftin bu problem ile baş etme davranışı tedavinin başarısını ve ya başarısızlığını belirler.

Her vajinismus çifti  diğer tüm beklenmeyen hastalık ile karşılaşan insanlar gibi benzer aşamalardan geçer. Bunlar:

 • İnkar
 • Kader
 • Çözüm arama
 • Çözüm bulma
 • İyileşme süreçlerdir .

Vajinismus çifti iyileşmeye giden bu aşamalardan herhangi birinde uzun süre takıldığında çeşitli sorunlar yaşar ve böylece kendi iyileşme şansını baltalamış olur.

İNKAR

Burada kadın veya erkek, bazen de her ikisi ‘bu geçici bir durum’, ‘herkes cinsel hayatın başlangıcında korku ve sorun yaşar’, ‘her kadın cinsellikten korkar’ gibi gerçek olmayan ve bazen bilgisizlikten bazen de çevrenin olumsuz konuşma ve tavsiyelerden beslenen ve durumun hastalık olduğunu kabul etmeye engelleyen düşüncelere takılır. Bu ilk dönemde takılma durumun kendiliğinden bir şekilde çözüleceğini beklentisini oluşturur. Çözüm kendiliğinden gelmediğinde de çift birbirini suçlamaya, ‘herkes gibi olamama’ acısını yaşayarak ilişkiye ve birbirine olan güven ve sevgi bağını kaybetmeye başlar. İnkar süreci bazen kısa, bazen ise oldukça uzun, aylar, yıllar, hatta bazen hayat boyu sürer. Bu dönemden çıkamayan, çeşitli sebepler ile hastalığı kabul etmeyen kadın veya çiftin iyileşmesi imkansız olur.

KADER

Bazen çözüm mümkün olduğu bilinir, ancak ilişki vajinismus veya diğer nedenler ile o kadar zayıflatılmış ki, iyileşme için elzem olan kadın ve erkek arasındaki anlayış artık yok olur. İletişimin olmadığı çiftlerde iletişim problemini çözmek gücü olmayan veya bilgisi yeterli olmayan kadın ‘çözüm yok, bu benim kaderim’ der ve tedavi olması için adım atmayınca iyileşmesi mümkün olmaz.

ÇÖZÜM ARAMA

Bir çok çift ne ile karşı karşıya olduğunu anlar, Vajinismusun bir hastalık olduğunu bilir; ancak tedavinin ilk adımı olan ‘çözüm aramaya’ bir türlü giremez. Burada birçok etken çifte engel olur

 • Çift diğer hastalıkları için akraba, arkadaşlardan tavsiye alabilir iken, bu özel ve mahrem durumdan kimseye bahsedemez, yalnız kalır ve çözümü nereden alacağını bilemez. Güvenilir tedavi adresini bulamayabilirim düşünerek çözüm aramaya giremez.
 • Çözümün tedavi olduğunu bilir, ancak tedavinin psikolojik veya maddi sorumluluğundan çekinerek çözüm arama yoluna giremez, bu durumda iken tedaviyi başka, aslında esas sebeplerini maskeleyen ve kendisi için yaralayıcı olmayan,  ‘kabul edilebilir’ sebeplerden erteler. Kendilerine ‘biz böyle de iyiyiz’, ‘aslında biz birbirimizi öyle seviyoruz ki, bizim için normal cinsel hayat olmasa da olur’ der. Genelde bu çiftler tedaviyi çok erteler ve tedaviye çevrenin çocuk baskısı ile veya zamanın geçip yaş nedeni ile çocuk sahibi olmak için artık ‘son vagona atlamayı’ mecbur olan çiftler olur

ÇÖZÜM BULMA

Vajinismus hakkında internette bir çok bilgi var. Çeşitli tedavi yöntemlerini anlatan yazılar, videolar… Farklı branş doktorları tedaviyi anlatıyor…Tüm bunlar kafa karıştırıcı ve çiftin ‘doğru çözüm nerede? Kime güvenebilirim? Hangi yöntem başarılı olur?’ soruları düşünüp durur. Burada yanlış olan ve başarısızlıkla sonuçlanan tedavi girişimleri çok sıkıntı yaratır ve çiftin umudun kırılmasına, gerçek iyileşme ile sonuçlanacak doğru tedavi yöntemini ertelemesine, bazen de ‘bizim durumumuz çözümsüz’ diyerek gerçek başarılı tedavi yöntemine hiçbir zaman ulaşmamasına ve sonuçta iyileşmenin olmamasına neden olur.

TÜM BUNLAR İLE NASIL BAŞ EDİLİR? TEDAVİ NASIL BAŞARILI OLUR?

 • Her çift benzer yol geçeceğini bilin. Bu iyileşmeye giden yolda takılabileceğiniz dönemler olabilir. Bu dönemleri geçme hızı size ve sizin kararlılığınıza bağlıdır.
 • Yardım istemekten çekinmeyin. Vajinismus bir utanç kaynağı değil, sadece bir hastalık olduğunu önce siz kabul edin
 • Çözüm ararken tedavi yöntemleri hakkında sadece internetten değil, uzmandan bilgi alın
 • Doğru çözüm yöntemi olan cinsel terapi seçseniz de, iletişimi  sizin için uygun ve ve tecrübesi yeterli olan doğru doktoru  seçebilmek için tedaviye başlamadan doktoru ile tanışın

VAJİNİSMUS İLE BAŞ EDEBİLMEK İÇİN DOĞRU ADIMI AT. TERAPİ ÖNCESİ ÜCRETSİZ DEĞERLENDİRME VE DOKTOR İLE TANIŞMA FIRSATI İÇİN WHATSAPP 0 (544) 885 01 00

Op. Dr. Yuliya Doster

 

 

Benzer Yazılar