Sorularınız & Randevu için numaramız :

İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusu ve Vajinismus aynı şey değildir.

Vajinismus, cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren istemsiz kasılma iken, ilk gece korkusu ; hiç ilişki yaşamadan gelişen bir durumdur.

 Vajinismus olan kadınların çoğu ilk gece  için korku yaşarlar, ancak tüm bu süreçte olanlarda istemsiz kasılmalar gelişmez.

Cinselliğin konuşulmadığı kapalı toplumlarda ‘’ilk gece korkusu’’ çok yaygın görülür.

Cinsel eğitimin olmaması ilk cinsel ilişkide olan gerçeklerin yerine abartılı hikayelerin konulması, korku dolu beklentilerin oluşmasına neden olur. Arkadaş ve akraba tarafından anlatılan ‘’ilk gece’’ ve ‘’kızlık zarının kaybedilmesi’’ anı ve hikayeleri bilgisizlikten doğan tedirginliği pekiştirir.

Genelde  korkusu olan kadınlar kendi cinsel organlarının yapısını doğru bilmez, cinsel ilişkinin tam olarak ne şekilde olacağını de bilmez, kendi genital organına kızlık zarına zarar verebileceğini düşünerek dokunmaktan dahi korkar.

Maalesef bizim toplumumuzda da cinsel eğitim verilmiyor, cinsellik konuşulmuyor. Böylece birçok kişi, özellikle sosyal şartları veya aile yapısı çok katı ve baskıcı ise gerçek bilgilere ulaşmakta zorlanıyor.

İlk ilişki öncesi tedirginliği olan kişinin uzman doktora başvurması, bilgi ve danışma alıp, muayene olması birçok gereksiz korkuyu engeller, istenmeyen üzücü sonuçların meydana gelmesini önler, oluşabilecek vajinismus oranını da azaltır.

Benzer Yazılar