Sorularınız & Randevu için numaramız :

Neden vajinismus oldum?

Vajinismus  ile karşılaşan kadın genelde şaşkındır, kendi vücudun bu kontrol edilemeyen kasılmaların aşikar bir sebebi olmadığını düşünür. Buradaki  anahtar sözcük ‘’bilinçdışı koşullandırma’’ ve bilinçdışına yerleşen kendini koruma refleksi sözkonusudur.

Cinsellik ve kızlık zarı hakkında edinilmiş yanlış bilgiler ile zihninde oluşan aşırı ilk gece korkusu ve cinsel mitler en sık sebeplerden biridir. Kadın, ilk gecede ağrı çekeceğini, kızlık zarın vajen girişinde adeta bir duvar oluşturduğunu , ve bu zarın ‘’patlaması, yırtılması’’ ile aşırı kanama olacağını, canın aşırı yanacağını inanır. Korku ve ağrı beklentisi içinde olan kadın, ilk cinsel deneyiminde başarısız olur ve daha sonraki vajene her giriş denemesinde de vajen çevresindeki kasların istemsiz kasılmasını yaşayarak ilişkiden kaçınır. Çok tipik olarak ‘’orda sanki bir duvar var, deniyorum, ama çok acı çekiyorum ve başarısız oluyorum’’ der.

Muhafızakar toplumlarda kadın cinsel kimliğinin bastırılmış olması, cinselliğin kadına ‘’yasak olması’’ ve genel olarak cinselliğin ‘’kötü’’, ‘’ayıp’’ olarak algılanması kadınların kendi cinsel kimliği, kendi kadınlığını reddederek yaşamasına sebep olabilir. ‘’iyi kız’’ olabilme ve kabul edilip sevilebilmenin tek şartı cinsel kimliği olmaması öğrenen kız çocuk, evlendiğinde  de cinsel kimliği reddeder.

Ailede kadın figürün zayıf ve ezilmiş olması, erkekler tarafından (kayınpeder, baba, erkek kardeş) baskı altında tutması, o ailede yetişen kızlarda kadın kimliğine bilinçdışı bir başkaldırmaya, ‘’kadın olmayı’’ reddetmeye neden olabilir. Kadın, vajinismusta  adeta ‘’kadınlık’’ ve ‘’kadınlığın’’ getirdiği ezilmişlik ve aşağılanmadan kaçınmaya çalışır.

Çocukluk çağında taciz ve cinsel istismar yaşamış kadınlarda da cinsellikten kaçınma ve bunun sonucunda vajinismus  görülebilir.

Op. Dr. Yuliya Doster

Benzer Yazılar